Dobrze kodować można już w technikum

Dnia 14 marca 2018  odbył się  IX Małopolski Konkurs Własnych Prac Technicznych, na którym miałem przyjemność oceniać prace z kategorii Informatyka. Uczniowie małopolskich szkół średnich prezentowali swoje prace, które często zaskakiwały skomplikowaniem podjętych wyzwań.

Główną nagrodę zdobył uczeń, który połączył wiedzę z informatyki i elektroniki, prezentując w profesjonalny sposób swoje bardzo starannie wykonane urządzenie, a kod wykorzystywany do oprogramowania był umieszczony na portalu z programami o otwartym kodzie. W pamięci pozostaną także inne aplikacje, będące autorskimi rozwiązaniami, jak również bardzo poprawnie wykonane programy wspomagające życie użytkowników w każdym wieku.

Podczas prezentacji, naturalnie pytałem o testowanie aplikacji. Otrzymywałem odpowiedzi wskazujące na to, że już u uczniów jest świadomość tego, że dane wejściowe powinny podlegać walidacji. To dobrze wróży na przyszłość młodych twórców oprogramowania.

Trzeba mieć nadzieję, że talenty uczniowie będą rozwijać dalej. Naturalnie ciśnie się na myśl kontynuacja na uczelniach, lecz co zrobić jeśli na uczelni jeszcze nie ma wykładanego języka programowania, który doskonale wchodzi do głowy? Otóż … już wcześniej można być doskonałym programistą. Cytując prof. matematyki Borysa Komrakova (m.im. zdobył medal im. Mikołaja Łobaczewskiego): A programmer is at his best at 18,czyli programista jest najlepszy w wieku 18 lat. Jednakże znam ludzi, którzy zaczęli programować po 30-stce  i są bardzo produktywnymi programistami … najwyraźniej mają przekonania i chęć do życia oraz nauki niczym 18-latkowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *